A közel 150 oldalas kiadvány több mint 250 gyönyörű fotóval és ábrával ismerteti nem csak a hazai, de a nemzetközi zöldhomlokzat trendeket, számos kiváló példát felsorakoztatva.
A Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal Városépítési Főosztálya által gondozott sorozat célja, „hogy bemutassa a zöldinfrastruktúra-fejlesztések komplex eszközrendszerét a hazai és nemzetközi jó gyakorlatok révén” – írja a kötet ajánlójában Mártonffy Miklós, Budapest főépítésze. A kötet létrehozásában oroszlánrészt vállaló Zöldtető- és Zöldfal Építők Országos Szövetségének elnöke, Dezsényi Péter, a kötet egyik szerzője szerint: „A klímaváltozás és a növekvő környezetterhelés a településeken komoly kihívást jelent, amelyre az egyik válasz a városi zöldinfrastruktúra integrált fejlesztése. A zöldfalak a városokban sokirányú és rendkívül értékes szolgáltatásokat nyújtanak a környezet, a városlakók és az épületek használói számára. A klímaberendezésekkel ellentétben a növényzet képes egyszerre hűteni az épület belsejét és az utcát – miközben számos egészségügyi, ökológiai és műszaki előnyt is biztosít.”
A kötet célja az, hogy a zöldfal, zöldhomlokzat fogalma minél inkább bekerüljön a köztudatba; a települések szabályzatai írják elő a zöldhomlokzatok alkalmazását; és minél több szakszerűen megépített, hosszú távon jól működő, fenntartható zöldhomlokzat létesüljön. A kiadvány számos megvalósult projektet mutat be, de ismerteti azokat az évszázados zöldhomlokzati megoldásokat is, amelyek kúszónövények alkalmazásán alapulnak, de részletesen kitér azokra a modern zöldfalakra is, ahol a növények gyökérzónái változatos segédszerkezetek segítségével kerülnek a homlokzati síkra.
A színes képekkel, összefoglaló táblázatokkal és ábrákkal gazdagon illusztrált, részletgazdag, ám mégis remek összefoglalást nyújtó könyv hasznos segédeszköz lesz a tervezőirodák, a döntéshozók számára. A „Zöldhomlokzatok” elsősorban ennek a széles szakmai körnek (építészek, tájépítészek, kertészek, gépészmérnökök) nyújt támpontot, ugyanakkor a települések hosszú távú jövőjét meghatározó szakemberek (településtervezők, településmérnökök, városépítési és városenergetikai szakemberek, önkormányzati és kormányzati döntéshozók, beruházók) számára is segítségére lehet a döntésekben. Végül, de nem utolsósorban az érdeklődő lakosság is hasznos információkat talál benne.”
Letölthető: innen